П'ять причин не садити картоплю. Варто чи ні відмовлятися від посадки в наступному році?

Осінь - час підбивати підсумки або «рахувати курчат», як у тій відомій приказці. Сортуючи урожай для зберігання, багато любителів сільськогосподарських робіт критично розглядають підсумки своєї праці.

Лук в цьому році не радує - погодні умови підвели, капуста вийшла не дуже - може сам припустився помилки, вчасно не обробив від шкідників? Зізнайтеся, такі думки відвідують всіх дачників?

Якщо з року в рік доводиться розчаровуватися в урожаї деяких культур, чому б не відмовитися від них.

Це було б логічно, адже все можна купити на ринку. Ось ще про картоплю - хто може пояснити, навіщо людям величезні грядки з цим коренеплодом? Деякі дачники давно його не вирощують і цілком собі задоволені.

Продовжують колупатися на картопляному полі, можуть привести два вагомі аргументи на свою користь.

  • Свій картопля натуральний і нешкідливий, відрізняється смаковими якостями від покупного.
  • У нашій родині завжди садили картоплю, не пропадати ж землі.

Завдяки цим доводам, літні дні проходять серед картоплиння, але урожай не завжди тільки радує. Розмови про те, що картопля не вимагає великих вкладень праці, ведуть тільки ті, хто сам впритул не стикався з проблемами догляду за коренеплодом. Щоб отримати віддачу, доводиться добряче попрацювати.

Думки для роздумів тим, хто вже дозрів не садити більше картоплю, але ще сумнівається - п'ять причин, щоб відмовитися від картоплі на своїй ділянці:

Чи варто картопля всіх зусиль і вкладень

Відмінний урожай дають тільки якісні сорти, які добре приживається саме в вашому регіоні. Просто садити те, що залишилося від торішніх коренеплодів, не найкращий варіант. Якщо влаштовує сорт, який викопали восени, його необхідно залишити на наступний рік: вибрати невеликі здорові бульби і зберігати окремо від основного врожаю. Якщо хочете оновити картопля, купуйте насіння в спеціалізованих магазинах, де вам продадуть саме те, що вказано на етикетці.

Земля під картоплю повинна бути родючої, для цього завозять гній, чорнозем, якщо грунт бідна, готують компост, якщо немає під рукою гною. Деякі ділянки вимагають піску або вапна, кожен господар повинен знати якість своєї грунту. Навесні і восени ділянку потрібно перекопувати, щоб не було бур'янів і шкідників.

В посушливе літо картопля обов'язково потрібно поливати, тільки дощі недостатні. Прополювати постійно бур'яни і розпушувати землю, підгортати два рази за літо. Якщо процес посадки досить легкий, то викопуючи картопля, доведеться потрудитися.

Таким чином, на картопляному полі дачник проводить набагато більше часу, ніж на інших грядках. Також вважаємо гроші на елітні сорти, якісний гній або чорнозем.

Звільняємо місце для інших культур

На перший погляд невибагливий картопля, вимагає для хорошого врожаю щороку новий наділ землі, не можна садити на одному і тому ж місці. Ділянки треба міняти або мати вільну площу в запасі.

Немає проблем, якщо в наявності тридцять соток землі, а на шести сотках доводиться вивернутися, щоб мати сад, ягоди, зелень, інші овочі та квіти. Куди ж садити картоплю? Вона повинна рости на відкритих ділянках, де добре прогріває сонце.

Майте на увазі, що картопля не садять і після деяких культур, наприклад, після помідорів. Висновок один, намагаючись посадити картоплю, урізати землю під інші культури, які стоять на ринку набагато дорожче.

Боротьба зі шкідниками картоплі

Який аргумент був найпереконливіший? Екологічно чиста своя картопля, корисна для людини. Тепер замислимося про те, чим обробляється домашній картопля від колорадських жуків - відразу стає сумно. Звичайно, можна збирати шкідників руками два рази в день. У вас є час для таких процедур? Навіть такий спосіб не врятує, адже жуки розмножуються дуже швидко, пропустив один день - немає бадилля у картоплі.

Не забувайте про дротяники, парші, гнилі багато інших бід, яким так схильний коренеплід. Хімікати купуються на гроші і коштують недешево. Навіть в домашніх умовах не виходить урожай екологічно чистим. Мінеральні добрива, якими багато хто користується, також не назвеш корисними.

Що потрібно знати про зберігання картоплі

Щоб картопля якось виправдав вкладені праці та фінанси, його треба правильно зберегти, щоб вистачило до наступного врожаю, або на всю зиму. Потрібні сприятливі умови для зберігання, інакше картопля просто згниє. На зберігання відправляти тільки здорові картоплини, навіть один зіпсований плід в стані погубити весь урожай.

Дешевше купити на ринку

Якщо не вірите, що купити на ринку картопля набагато дешевше, ніж виростити його, на допомогу йде інтернет. У просторах всесвітньої мережі можна знайти вже підраховані і обґрунтовані висновки, що домашній картопля обходиться в п'ять разів дорожче покупного. Чому ж так виходить?

На продаж картоплю садять на величезних полях, де обробка повністю механізована. Добрива і хімікати купуються виробником за низькими оптовими цінами. Агрономи знають, як при мінімальних витратах отримати найбільший урожай. Звідси і собівартість коренеплоду.

Всі п'ять причин, чому варто відмовитися від висадки картоплі, перераховані. Якщо вони не змогли вас переконати, задайте собі наступні питання:

  • Дійсно мій картопля виходить чистіше і безпечніше, ніж ті, що лежать в магазинах і на ринку?
  • Може дешевше купити на ринку, вибираючи потрібні сорти і якісні бульби?
  • Чи достатньо моїх знань і умінь, щоб виростити дійсно хороший урожай?
  • Важка фізична праця на картопляному полі виправдовується?
  • Може покрити цю ділянку красивим газоном, щоб радував очі, або посадити ті квіти, які давно хочеться, але немає місця?

Відповідайте на питання собі чесно, адже це тільки ваші роздуми.

Знайдуться і затяті опоненти таких думок, впевнена. Кожен сам для себе вирішує, що і в якій кількості садити на своїй ділянці, думка нав'язувати ніхто не збирається. Тут наведено лише логічні висновки, які лежать на поверхні. Окиньте свою ділянку новим поглядом, може прийдуть цінні думки.

У будь-якому випадку, нехай вас радує багатий урожай!