Місячно-сонячний посадковий календар садівників, городників і квітникарів

Річний цикл Сонця  є найбільш звичним для нас і самим природним в астрології. Наше денне світило - джерело світла і тепла - в астрологічної символіки служить подавцем життєвих сил, основою всякої життєдіяльності та активності. Воно уособлює принцип індивідуальності. Це те, що найбільш повно виражає цілісність людини як індивідуума. З Сонцем пов'язана суха, ясна, здорова погода, а в періоди його активності - посухи і пожежі.

 З глибокої давнини люди поклонялися Сонцю. Згадайте, Бог Ра - в Єгипті, Аполлон і Геліос - в Греції, який вдень мчить по небу на вогненній колісниці, бачачи всі справи богів і людей, а вночі схиляється на захід і в золотій чаші перепливає море до місця свого сходу.

Місяць. Якщо Сонце - джерело життєвих сил, то циркуляція енергії, сприйнятої від нього, визначається Місяцем. З місячним циклом пов'язані такі процеси, як харчування, підтримання внутрішньої рівноваги, ріст і розвиток живих клітин. Він робить сильний вплив на ритмічні процеси в природі, породжує зміни погоди, викликаючи похолодання і дощі, а для визначення термінів посадки рослин і збору врожаю є одним з основних. З Місяцем пов'язано безліч народних прикмет.

Відомо п'ять різних циклів Місяця, але частіше за інших в астрології використовуються три з них: тропічний (тривалість 27,3 діб), драконічний (27,2 діб), синодичний (від 29,5 до 30,5 доби). Більш докладно про ці циклах (визначення, області застосування) ми розповімо в наступних статтях.

Кожен місяць вмираюча і знову воскресає Місяць породила безліч міфів. У Римі богиня Місяця - Діана оберігала рослинність і виступала в ролі родовспомогательніци. А в Стародавній Греції грізна богиня мороку, нічних видінь і чародійства - Геката протегувала полюванні, пастухування, розведенню коней, громадським заняттям людини, охороняла дітей та юнаків. У лісах ж в оточенні німф мешкала Артеміда, яка суворо стежила за порядком в тваринному і рослинному світі. З Артемідою і Гекатой ототожнювалася Селена.

Меркурій. Життя неможлива без обміну з навколишнім середовищем. Цю взаємозв'язок здійснює Меркурій, виступаючий в якості своєрідного «приводного ременя». Він відповідає за процеси дихання та інші види енергетичного обміну в природі, наприклад за фотосинтез. Цикл Меркурія впливає на якість та інтенсивність запилення рослин, але не запліднення. З ним також пов'язані несподівані, сильні і часто мінливі вітри. Якщо необхідно було реалізувати зібраний урожай, справлялися з циклом Меркурія, він підказував, вдалий чи буде торг.

Римському Меркурію відповідає верткий і лукавий вісник богів в золотих крилатих сандалях - Гермес, покровитель подорожніх і торгових людей у Стародавній Греції.

Венера. Емоційне життя людини пов'язана з Венерою. У повсякденній діяльності ця планета дозволяє виділити складову, яка визначить прийняття чи неприйняття того, що відбувається. Венера володіє родючої силою і відкидає всі шкідливе. Під її впливом рослини накопичують необхідні поживні речовини та вітаміни. Це вона додає красу і гармонію квітам, наділяє їх чудесним запахом. Приплід домашніх тварин, що з'явився на світ в вдалу фазу циклу Венери, менше схильний до захворювань і вельми продуктивний. У природі з Венерою пов'язані роси, тумани вранці і ясна, здорова погода вдень.

У римській міфології Венера - богиня садів, краси і любові, мати Амура. У Стародавньому Єгипті це Астарта - володарка коней і колісниць. У Греції їй відповідає Афродіта - богиня родючості, вічної весни і життя, оточена трояндами, миртами, фіалками і ліліями.

Марс. Стадія сходів і швидкість росту рослин визначається циклом Марса. Боротьба за існування в тваринному і рослинному світі, право зайняти певну територію, битви самців за володіння самкою - теж у його веденні.

З циклом Марса пов'язані руйнівні бурі, засуха, град, розмноження отруйних тварин.

Арес в пізньої грецької міфології і Марс у римській шанувалися як грізні боги війни. Але в початковий період Марс - божество родючості, рослинності і дикої природи. До нього зверталися землероби з молитвою про врожаї.

Юпітер. Цикл Юпітера впливає на ріст і розвиток рослин, визначає родючість грунту. Це добра планета, яку називають носієм «великої удачі». Юпітер разом з Венерою забезпечує засвоєння поживних речовин рослинами, оберігає і спрямовує їх розвиток. Під його благотворним впливом знаходиться дозрівання плодів.

У природі Юпітер породжує достаток (не завжди, правда, бажане), гарну, теплу погоду, ясне, частіше безхмарне небо, іноді несподівані, що швидко проходять грози.

У римлян Юпітер - верховний Бог неба, денного світла і грози, захищаючий землеробству. У Греції ті ж функції виконував Зевс-громовержець - батько богів і людей.

Сатурн. Ріст і розвиток не можуть тривати нескінченно. Сатурн - це принцип, який дає форму і стійкість будь-якого прояву життя і ставить обмеження.

Рослини, посаджені не вчасно і змушені рости в невідповідну фазу циклу Сатурна, розвиваються повільно і часто гинуть. Дерева і чагарники приносять убогий врожай, а їх плоди виявляються червивими - такі періоди добре знайомі кожному садівникові. Продуктивність домашніх тварин вкрай мала. Зате рясно розмножуються різні шкідники з гризунів і комах.

Погода Сатурна - це сильний мороз, холодний, пронизливий вітер, колючий, що б'є в обличчя сніг взимку і посуха або град, вибиває посіви, влітку.

Сатурн - один з найстаріших римських богів, ще в 497 р. до н. е. йому був побудований храм на Форумі. Спочатку - це бог насіння і посіву, згодом він був ототожнений з грецьким Кроносом і став уособлювати невблаганний час.

Уран, Нептун, Плутон. Цикли цих планет тривалі, вони впливають на цілі покоління і на зростання багаторічних рослин (чагарники, дерева).

А тепер повернемося до історії, з якої почалася наша розмова. Шестирічний термін запасу зерна та інших продуктів, зазначений стародавніми астрологами, був пов'язаний із взаємодією циклів Юпітера й Сатурна